Powiększone węzły chłonne? Wykonaj badanie USG
Powiększone węzły chłonne nie zawsze muszą oznaczać groźną chorobę nowotworową. Ażeby jednak nabrać stu procentowej pewności, najlepiej udać się do kliniki i wykonać badanie USG. Jak wygląda oraz czy jest bezpieczne i bolesne? A przede wszystkim – jakich informacji dostarcza?
Węzły chłonne
Czym są węzły chłonne? Najogólniej mówiąc można je porównać do niewielkich filtrów, które powstrzymują atak wirusów i bakterii na nasz ustrój. Są bowiem odpowiedzialne za produkcję przeciwciał i w ten sposób stanowią istotny element układu immunologicznego. Porozrzucane po całym ciele tworzą charakterystyczne skupiska.
Najliczniejsze z nich umiejscowione są pod pachami, na szyi, w okolicach pachwin, za uszami oraz pod żuchwą. To także one najczęściej wysyłają sygnały, że w organizmie rozpoczyna się proces chorobowy. Rozróżnia się dwie podstawowe ich grupy:
- węzły obwodowe – dostępne i łatwe w badaniu;
- węzły głębokie – umiejscowione w głębi ciała i trudne do zbadania.
Pierwszą grupę bada się ręcznie oraz metodą ultrasonograficzną. Do badania drugiego rodzaju węzłów stosowane są bardziej zaawansowane metody, jak chociażby tomografia komputerowa czy badania RTG.
Co oznaczają powiększone węzły chłonne?
Powiększenie węzłów chłonnych to pierwszy sygnał, że bariera ochronna ustroju została naruszona przez bakterie lub wirusy i właśnie zaczął go trawić proces chorobowy. Infekcje to nie jedyne przyczyny, które stoją za powiększaniem węzłów. Inne czynniki prowadzące do tego stanu, to również:
- stany zapalne;
- schorzenia nowotworowe;
- choroby alergiczne;
- choroby autoimmunologiczne, np. Hashimoto;
- sarkoidoza;
- zespół Kawasaki;
- histiocytoza;
- infekcje: pasożytnicze, grzybicze;
- toksoplazmoza .
Do powiększenia węzłów chłonnych może też dojść na tle nadwrażliwości na różnego rodzaju składniki szczepionek, między innymi przeciwko różyczce, ospie czy odrze oraz niektórych leków.
USG powiększonych węzłów chłonnych
Ażeby zrozumieć i poznać istotę powiększenia węzłów chłonnych, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. Na plan pierwszy wysuwa się tu badanie ręczne, ale daje ono jedynie ogólny zarys problemu. O wiele dokładniejszą metodą diagnostyczną jest USG węzłów chłonnych. Za jego pomocą oceniane są węzły chłonne:
- szyjne,
- pachowe,
- pachwinowe,
- krezkowe (wewnątrzbrzuszne).
Badanie USG jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Stąd też wykonuje się je również w przypadku małych dzieci. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeśli ma być zrobione u dziecka, warto je nakarmić na pół godziny przed badaniem, dzięki czemu maluch będzie spokojny.
Do diagnostyki wykorzystuje się głowice liniowe szerokopasmowe. Badanie to obejmuje swoim zakresem serię przekrojów poprzecznych i podłużnych przez miąższ węzłów. W jego trakcie analizowane są najważniejsze parametry czyli:
- lokalizacja – obecność węzłów w określonym miejscu, na przykład w okolicy śródpiersia może oznaczać niebezpieczną zmianę. Wymaga ona natychmiastowej dalszej diagnostyki lub dokładnej obserwacji;
- wielkość – za powiększone uważa się te węzły, których wielkość przekracza 5mm;
- kształt – prawidłowe węzły chłonne powinny być owalne. Jeśli badanie pokaże inny kształt, należy jak najszybciej skierować pacjenta do dalszej diagnostyki;
- tworzenie pakietów – USG pozwala również ocenić obecność pakietów, co zawsze oznacza poważną zmianę. Pacjent jest kierowany wówczas od razu na dodatkowe badania, celem których staje się wykluczenie choroby nowotworowej;
- echogeniczność i echostruktura – obniżona echogeniczność węzłów oznacza, że za ich powiększeniem stoi infekcja. Badanie USGwskazuje również czy struktura węzła jest zatarta, co może sugerować zmiany nowotworowe. Metoda ta pozwala też wskazać na zmiany martwicze lub przestrzenie ropne.
- ukrwienie – w ocenie węzłów chłonnych niezbędne jest również przyjrzenie się stanowi ich unaczynienia. W tym przypadku stosuje się badanie dopplerowskie. Jeśli badanie wykaże naczynia wnikające do węzła od obwodu, może to oznaczać zmianę nowotworową. Wówczas niezbędne jest dalsze postępowanie diagnostyczne. Zazwyczaj jest to biopsja cienkoigłowa.
Jeśli wyczuwasz zmianę w wielkości czy tkliwości węzłów chłonnych, nie lekceważ tego symptomu. Jak najszybciej udaj się do kliniki i wykonaj badanie USG, które pozwoli na czas wyeliminować zagrożenie. Trafna diagnostyka, to także szansa na całkowite wyleczenie.
oj przechodziłem to kiedyś, chorowałem na toksoplazmozę, na szczęście wziąłem antybiotyk i choroba szybko zniknęła….