Self storage – co to jest, jak korzystać?
Self storage to usługa, która w Polsce z każdym rokiem zyskuje na popularności. Korzystają z niej zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Jak działa ona w praktyce i kiedy warto się na nią zdecydować?
Self storage – co to właściwie jest?
Self storage to usługa, która polega na wynajmowaniu boksów magazynowych w specjalnie do tego przystosowanych obiektach. Boksy te odznaczają się zróżnicowaną powierzchnią – już od 1 m kw. Bardzo dużą zaletą omawianej usługi jest możliwość zawarcia umowy na krótki termin, np. w Kangu Self Storage minimalny okres najmu to 14 dni. Przez cały okres obowiązywania umowy klient ma swobodny dostęp do magazynu bez względu na dzień tygodnia i godzinę. Poszczególne firmy oferują rozmaite udogodnienia w postaci m.in. wózków koszowych czy paletowych, ogrzewanych boksów itp. Przed nawiązaniem współpracy należy zapoznać się z regulaminem określającym zasady, na których jest wynajmowany magazyn. Szczecin oraz inne duże miasta to główne ośrodki, gdzie w Polsce prowadzona jest tego typu działalność.
Jak wynająć magazyn samoobsługowy?
Procedury związane z wynajęciem magazynu self storage są proste i przyjazne dla użytkownika. Wszelakie formalności są zwykle załatwiane od ręki w biurze obsługi klienta – przeważnie nie ma konieczności wcześniej rezerwacji wybranego boksu. Jeśli tylko dana powierzchnia jest aktualnie dostępna, wystarczy podpisać umowę. Trzeba oczywiście brać poprawkę na to, że boks samoobsługowy nie służy do przechowywania dowolnych rzeczy – stosowne zapisy znajdują się w regulaminie usługodawcy. W magazynach nie wolno umieszczać m.in. żywych organizmów, szybko psujących się produktów oraz niebezpiecznych materiałów i substancji.
Self storage – ile to kosztuje?
Usługa najmu magazynów samoobsługowych charakteryzuje się przystępnymi cenami. W miastach takich jak Szczecin, Wrocław czy Kraków za wynajęcie boksu o powierzchni 1 m kw. należy zapłacić średnio 100 zł netto za miesiąc. Nieco drożej jest w Warszawie, gdzie medialna stawka wynosi 80-130 zł.