Co na żylaki?
Żylaki są przypadłością, która dotyczy głównie kobiet, choć może się pojawić również u mężczyzn. Żylaki to nie tylko problem natury estetycznej. Mogą one bowiem przynieść pewne konsekwencje zdrowotne. Co robić by uniknąć powstawania żylaków, a jeśli już je mamy – jak postępować?
Jakie są objawy żylaków?
W początkowej fazie powstawania żylaków możemy się nie zorientować, że cierpimy właśnie na tę przypadłość. Pierwsze objawy to bolesność i ciężkość nóg, a także symptomy wizualne – bardzo dobrze widoczne żyły na nogach, a z czasem powstające tak zwane „pajączki”. Z czasem ból i opuchlizna stają się coraz bardziej uciążliwe, a dla nas problemem jest dłuższe siedzenie w jednym miejscu czy stanie przez parę godzin w jednej pozycji. Szczególnie kłopotliwe staje się to dla osób, których praca związana jest z codziennym, parogodzinnym staniem lub siedzeniem. W końcowej fazie na nogach widoczne są spore zgrubienia. Są one większe na przykład po całym dniu pracy czy też po wzięciu gorącej kąpieli. Powinniśmy być wyczuleni na te objawy szczególnie wtedy, gdy w naszej rodzinie występowały już przypadki żylaków. Jeśli na przykład nasza babka cierpiała na tę przypadłość, to bardzo prawdopodobne jest, że my również będziemy. Narażone na powstawanie żylaków są również kobiety w ciąży, a także te, które przyjmują antykoncepcję hormonalną.
Czy pończochy uciskowe działają?
Kiedy cierpimy na przypadłość jaką są żylaki, warto wdrożyć w życie pewne zasady, które sprawią, że dolegliwość ta nie będzie dla nas aż tak uciążliwa. Polecanym przez specjalistów produktem są pończochy uciskowe. Pozwalają one na to, by złagodzić objawy żylaków. Nie spodziewajmy się jednak, że całkowicie wyeliminują one nasz problem – nie spowodują one bowiem, że żylaki znikną, lecz z pewnością odczujemy dzięki nim pewną ulgę. Wskazane jest, aby pończochy uciskowe stosowane były przez nas przez cały czas, w którym na naszych nogach występują żylaki. Alternatywą dla nich są z kolei podkolanówki uciskowe, które również bardzo chętnie wybierane są przez chorych. Dodatkowym aspektem, który powinniśmy kontrolować przy żylakach jest nasza waga. Jeśli mamy nadwagę, warto postarać się o zrzucenie zbędnych kilogramów. Nasze nogi z pewnością nam się odwdzięczą. Przy skłonności do powstawania żylaków ważna jest aktywność fizyczna. Starajmy się nie stać lub nie siedzieć w tej samej pozycji przez dłuższy czas. Gdy jesteśmy do tego zmuszeni ze względu na pracę, starajmy się robić sobie przerwy podczas których poświęcimy czas na ruch.
Na żylaki są dobre choć kosztowne rajstopy specjalne na żylaki. Chociaż dobry jest też ruch a przed wszystkim rower.