Czego można się nabawić pijąc po kimś?
Picie z jednej butelki czy jednego kubka wydaje się być niegroźne. Są to jednak tylko pozory. Drogą kropelkową można zarazić się bardzo wieloma różnego rodzaju chorobami, które są groźne dla naszego organizmu. Nie warto narażać się na takie ryzyko, nawet jeśli ktoś wydaje nam się zupełnie zdrowy.
Jakie choroby przenosimy drogą kropelkową?
Najczęściej picie z jednej butelki kojarzymy z czasami szkolnymi, kiedy to z koleżankami i kolegami dzieliło się na przerwie jeden napój. Wtedy jeszcze najczęściej nie jesteśmy świadomi tego, jakie może nieść to za sobą konsekwencje. Niestety często popełniamy taki sam błąd nawet wtedy, gdy jesteśmy już zupełnie dorosłymi ludźmi. Tymczasem bardzo wiele chorób przenoszonych jest drogą kropelkową. W ten sposób możemy zarazić się na przykład opryszczką, anginą, świnką, ospą wietrzną czy odrą, grzybicą jamy ustnej, a nawet zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Nie warto więc pić z kimś z jednej butelki nawet wówczas, gdy przekonuje nas o swoim doskonałym stanie zdrowia. Nie zawsze bowiem jesteśmy w stanie zweryfikować, czy dana osoba rzeczywiście jest zdrowa (często można na przykład być nosicielem jakiejś choroby, mimo że nie daje ona u nas żadnych objawów). Gdy ktoś prosi nas o łyka wody lepiej grzecznie odmówić niż później zmagać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Najczęściej w ten sposób zarażamy się opryszczką.
Opryszczka na ustach – jak ją zwalczyć?
Opryszczka na ustach wywoływana jest przez wirus HSV1. Przenosi się on drogą kropelkową, dlatego też zarażenie się nim poprzez picie z jednej butelki czy pocałunek nie jest trudne. Opryszczka na ustach to problem nie tylko wizualny. Może bowiem przynieść dla naszego zdrowia negatywne skutki. Na przykład gdy przeniesiemy wirusa z ust do oka, grozi to nawet utratą wzroku. Opryszczka wargowa rozwija się dość szybko – najpierw czujemy suchość i bolesność ust, następnie pojawia się na nich mała grudka, a w kolejnej fazie mamy do czynienia z rozsianymi blisko siebie pęcherzykami wypełnionymi płynem, które następnie pękają. Miejsce opryszczki swędzi i jest bolesne. Warto pamiętać, że jeśli już raz zarazimy się wirusem HSV1, to opryszczka na ustach może powracać bardzo wiele razy w przyszłości.
Niestety, gdy raz się złapie opryszczkę będzie ona wracać czy osłabieniu organizmu. Warto mieć wtedy pod ręką kremy lub maści na to – skracają czas trwania opryszczki.
Chyba najbardziej po kimś pijąc można się nabawić opryszczki. ja to kiedyś nabawiłam się w buzi na dziąsłach jakiś krostów.