10 maj

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

[REKLAMA]

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli NLPZ to grupa leków, które w większości są dostępne bez recepty. Ich głównym zadaniem jest działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Można je stosować w leczeniu przeciwbólowym po kontuzji, jak i w przebiegu przeziębienia. Mimo iż są to bardzo powszechne leki, nie każdy powinien je stosować. Co należy wiedzieć o NLPZ?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – jakie wyróżniamy?

Najbardziej popularnym lekiem typu NLPZ jest ibuprofen. Mimo wszystko, niesteroidowe leki przeciwzapalne mają wiele grup, które są związane przede wszystkim z zawartą w nich substancją aktywną –  i wcale nie musi nią być ibuprofenum. Klasyfikacja NLPZ  uwzględniająca zawartą substancję aktywną wygląda następująco:

  • pochodne kwasu fenylooctowego,
  • pochodne kwasu salicylowego,
  • pochodne kwasu propionowego,
  • pochodne kwasu alifatyczne i hetocykliczne,
  • pochodne kwasu antranilowego,
  • pochodne nafytloketonów,
  • pochodne benzotiazyny,
  • pochodne pirazolu,
  • koksyby.

Działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych polega w głównej mierze na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy, który uczestniczy w syntezie prostaglandyn, czyli przekaźników pobudzających receptory bólowe. Działanie leków NLPZ najprościej ujmując, hamuje aktywność cyklooksygenezy, co redukuje odczucie bólu, jak również zmniejsza obrzęk oraz gorączkę. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż enzym COX-1, który jest hamowany w wyniku przyjmowania leków NLPZ, również uczestniczy w ochronie układu pokarmowego, a więc stosując przez długi okres takie leki, można doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Innym działaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest hamowanie syntezy czynnika reumatoidalnego, a także aktywności enzymów degradujących tkankę łączną oraz zmniejszanie tempa syntezy wolnych rodników i zapobieganie zlepianiu się płytek krwi.

Nie każdy lek NLPZ działa tak samo. Na przykład Aspicam Bio może być stosowany w krótkotrwałej terapii zaostrzenia objawów chorób autoimmunologicznych  z przeważającymi objawami stawowymi, takimi jak:

  • młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów;
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
  • reumatoidalne zapalenie stawów.

Jakie są wskazania do stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych?

Wskazania do stosowania leków NLPZ mogą być różnorakie. Mimo wszystko za najbardziej istotne uznaje się bóle różnego pochodzenia o nasileniu umiarkowanym lub słabym. Na przykład bóle zębów, bóle głowy, bóle mięśniowe, tzw. bóle stawów i kości, bóle pleców, a nawet bóle miesiączkowe. Z powodzeniem leki te można stosować również na gorączkę w przebiegu przeziębienia i grypy bądź leczniczo w przebiegu osteoporozy czy schorzeń reumatoidalnych. Doraźne leki NLPZ można również stosować w zapobieganiu zakrzepom i udarom, niestabilnej dusznicy bolesnej czy w zawale serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *